Łańcuch na choinkę - symbolika której jeszcze nie znasz
Trudno wyobrazić sobie choinkę bez łańcucha. Już małe dzieci w przedszkolu przed Świętami Bożego Narodzenia uwielbiają robić łańcuchy choinkowe, które obok bombek choinkowych są najważniejszą ozdobą każdej choinki.
Zastanawialiście się skąd wziął się pomysł łańcucha choinkowego na święta? Za każdym działaniem ludzkim, tak jak za każdą ozdobą świąteczną, kryje się określona symbolika.
Łańcuch choinkowy ma natomiast bardzo ciekawą symbolikę, a chwilami również zaskakującą.
Oswajanie choinki
Okazuje się, że łańcuch to przede wszystkim symbol wszechświata. Już sama choinka, jako drzewko choinkowe, symbolizuje różne wymiary życia człowieka, czyli związek z korzeniem, a więc podziemnym światem, a także szczyt choinki symbolizuje łączność człowieka z niebem. Łańcuch choinkowy przebiega jednak przez całą choinkę. Symbolizuje więc cały wszechświat. Jeśli ubieranie choinki może być dla człowieka rytualnym powtórzeniem kosmogonii, czyli stworzenia świata, to zakładanie łańcucha na choinkę może być taką kropką nad i.
Powtarzanie kosmogonii jest dla człowieka bardzo ważne, bo dzięki temu człowiek czyni jakiś element rzeczywistości swoim własnym. Zakładanie łańcucha może mieć więc znaczenie rytualne, jako oswajanie choinki (która jest z lasu, a więc z miejsca bardzo tajemniczego), włączanie choinki do rzeczywistości swojskiej, rzeczywistości orbis interior.
Drabina do nieba
Łańcuch symbolizuje także drabinę z ziemi do nieba. Łańcuch choinkowy jest więc takim miejscem dla człowieka, które łączy go z sacrum. Człowiek potrzebuje takiego elementu, ponieważ jak twierdzi rumuński religioznawca Mircea Eliade, człowiek potrzebuje żyć w rzeczywistości uświęconej, która wydaje mu się zresztą bardziej rzeczywista od sfery chaosu związanej ze zwykłością i z profanum.
Wspólne przygotowywanie łańcucha
Łańcuch choinkowy to także symbol sprawiedliwości. W licznych mitach jest motyw przykuwania złej osoby łańcuchem do słupa. Łańcuch symbolizuje także potęgę i siłę, a także obowiązek i bezpieczeństwo. W czasie świąt symbole bezpieczeństwa są nam bardzo potrzebne, być może właśnie dlatego uwielbiamy łańcuchy na choinkę – dają nam one poczucie jakiejś stałości.
To także symbol przeznaczenia i komunikacji. Symbolika łańcucha jako komunikacji jest zresztą bardzo ciekawa i potrzebna, bo przecież Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pragniemy spotykać się w rodzinnym gronie i doświadczać bliskości, przebywania razem i wspólnego biesiadowania.
To ciekawe, że przygotowując ręcznie nawet taki łańcuch na choinkę, symbolicznie delektujemy się jego symbolem komunikatywności i porozumienia. Często bowiem w naszych rodzinach jest tak, że taki łańcuch choinkowy wspólnie przygotowuje cała rodzina.
Za naszymi działaniami kryje się więc głębsza warstwa symboliczna, a każda czynność, szczególnie związana ze Świętami Bożego Narodzenia i przygotowywaniem ozdób choinkowych, może mieć wymiar rytualny, czyli związany z sacrum i tradycją. Dlatego ważne, abyśmy taki łańcuch choinkowy przygotowywali wspólnie, choć oczywiście można takie ozdoby także kupić w supermarkecie. Wspólne działania jednak mają w czasie świąt ważne przesłanie, a łańcuch symbolizuje scalenie rodziny i jej trwałość.
Symbolika łańcucha
Co jeszcze symbolizuje choinkowy łańcuch? Ma on również symbole negatywne. Jest symbolem podboju i niewoli, a także zbrodni i nieszczęścia, beznadziejności i męczeństwa, zła i upokorzenia. Ale łańcuch to również symbol ciągłości zdarzeń i potęgi oraz więzów psychicznych.
Co ciekawe, łańcuch choinkowy symbolizuje także małżeństwo. Jest to małżeństwo w sensie ziemskim, czyli związek mężczyzny i kobiety, ale także małżeństwo ziemi i nieba. Interesujące jest także połączenie łańcucha ze Świętami Bożego Narodzenia. Święta te przypominają narodziny Jezusa Chrystusa. Łańcuch z Jezusem jest związany w ten sposób, że symbolizuje jego męczeństwo. Łańcuch jest także związany z Dniem Ostatecznym, bo w sztuce diabeł w tym dniu występuje jako związany łańcuchami.
Jak zrobić łańcuch choinkowy z papieru?
Wszyscy pewnie taki łańcuch robiliśmy w dzieciństwie. Dzisiaj jest to szczególnie łatwe, ponieważ na rynku jest dostępnych bardzo dużo kolorowych papierów oraz bibuły. Do przygotowania łańcucha potrzebny będzie nam kolorowy papier, nożyczki, klej do papieru i brokat. Papier kolorowy najlepiej wybrać o różnej fakturze, wówczas łańcuch będzie wyglądał szczególnie atrakcyjnie. Papier najpierw należy pociąć w pasku. Najlepiej, aby były to paski wąskie i krótkie.
Oczywiście mają one być w różnych kolorach, a więc z różnych kolorów kartek. Kartki następnie powinny być posegregowane według koloru. Następnie na jeden brzeg paska nakładamy klej i sklejamy z drugim końcem. W ten sposób powstanie pierścień. Następnie kolejny pasek w innym kolorze wkładamy w pierścień i smarujemy klejem oraz sklejamy. Tak robimy z kolejnymi paskami. Za każdym razem używamy innego koloru paska. W ten sposób powstanie kolorowy łańcuch na choinkę. Taki łańcuch pozostawiamy następnie do wyschnięcia i ubieramy nim choinkę.
Opinie
Dodanych opinii: 0
Dodaj pierwszą opinię 🙂
Dodaj opinię