Światło, czyli oświetlenie świąteczne i jego symbolika
Trudno wyobrazić nam sobie choinkę i Święta Bożego Narodzenia bez kolorowych światełek i ozdób choinkowych. Szczególnie wieczorem wyglądają one ślicznie i nastrajają optymistycznie, świątecznie.
Nie zawsze jednak choinka miała światełka, bo przecież kiedyś nie było elektryczności. Ale nawet wtedy na choince zapalano świeczki. Zastanawialiście się jednak, dlaczego światło na choince jest tak ważne dla ludzi? Dlaczego nie możemy obejść się w święta bez świeczek oraz lampek choinkowych? Z pewnością wiąże się to upodobanie ludzi z symboliką światła i jego rolą dla człowieka.
Pamiętaj, że masz duszę
Światło przede wszystkim symbolizuje ducha. Symbolizuje więc tę warstwę duchową w człowieku. A człowiek nie składa się tylko z ciała fizycznego, ale jesteśmy podobno istotami duchowymi. Wiele religii mówi o tym, że człowiek ma duszę i po śmierci wydostaje się ona (podobno przez szyszynkę umiejscowioną w okolicach czubka głowy) do innego wymiaru.
Być może za pomocą światła człowiek pragnie pamiętać o tym aspekcie duchowym w sobie. Bo na co dzień, zabiegani, pogrążeni w czasie historycznym i rzeczywistości doczesnej zapominamy o tej warstwie duchowej w sobie.
A podobno, według kulturoznawców i religioznawców to ta rzeczywistość duchowa jest... bardziej rzeczywista od tej doczesnej, która jest tylko złudzeniem. Być może człowiek podświadomie o tym wie, przeczuwa, że to, gdzie na co dzień żyje jest tylko złudzeniem.
Czas Świąt Bożego Narodzenia, kiedy przyozdabiamy dom choinką i ozdobami bożonarodzeniowymi, jest czasem, kiedy mamy szansę przebywać w tym czasie duchowym, świętym, czasie „wiecznej teraźniejszości”.
Dlatego światełka na choince są dla nas bardzo ważne. Być może o konieczności zapalania światełek podpowiada nam warstwa nieświadoma w nas, odpowiedzialna za intuicję. Na co dzień jednak kierujemy się świadomością, ale święta to czas, kiedy dopuszczamy do głosu nieświadomość.
Symbol wieczności i mężczyzny
Ale światło na choince symbolizuje także wieczność. Wieczność jest odwrotnością teraźniejszości i czasu historycznego. Każdy człowiek marzy o wieczności, bo przecież nie chcemy myśleć, że jesteśmy śmiertelni. Światełka na choince przypominają nam o tym.
Lampki choinkowe symbolizują także niematerialność i życie oraz przeszłość. Poprzez to, że oświetlenie świąteczne symbolizuje przeszłość, możemy się przy takim oświetleniu idealnie nastroić do tego, aby tę przeszłość powspominać. Zwykle na co dzień pędzimy do przodu i nie mamy okazji, aby powspominać przeszłość.
Co ciekawe, światło to także symbol objawienia. Szczególnie może nasuwać takie skojarzenie, kiedy na przykład wyłączone jest światło, jest ciemność, która kojarzy się z chaosem, czymś niesprecyzowanym i nagle włącza się lampka – jest to jak objawienie jakiejś świętości, duchowości pośród ciemności.
Światełka symbolizują także moralność, czyli przypominają nam o tym, że mamy się trzymać daleko od grzechów. To także symbol dobroczynności i dobrobytu, czyli tych rzeczy, które na Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne.
To też symbol optymizmu i radości, a także zasady męskiej. O ile ciemność kojarzy się bardziej z kobietą, to światło jest symbolem męskości. Mężczyzna zresztą kojarzy się ze słońcem, a kobieta z księżycem. Tak, jak mężczyzna kojarzy się z czymś pozytywnym, a kobieta z negatywnym. Światło to także coś pozytywnego, a ciemność to zło.
Świat nie stoi w miejscu
Światełka na choince symbolizują także ewolucję. Bardzo potrzebna jest nam taka symbolika ewolucji właśnie w okolicach końca starego roku. Chcemy mieć poczucie, że wraz z nowym rokiem przychodzi do nas coś nowego, że jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia, rozwijamy się i że świat nie stoi w miejscu, ale ewoluuje w dobrym kierunku. Niektórzy uważają, że świat ewoluuje właśnie w tym, że stajemy się istotami coraz bardziej duchowymi i niedługo poznamy wiele tajemnic stworzenia.
Natchnienie i kosmos
Światełka symbolizują także natchnienie. To bardzo piękny symbol, bo przecież natchnienie ma głęboki aspekt religijny. Podobno każde stworzenie czegoś jest powtórzeniem pierwszego stworzenia świata, czyli kosmogonii. Światełka przypominają nam także o kontemplacji.
To także symbol radości i powodzenia, czyli czegoś, czego nam bardzo potrzeba na święta. Oświetlenie świąteczne symbolizuje także sprawiedliwość i kosmos. Symbolizuje więc ład, bo kosmos to symbol ładu i porządku. Ład symbolizuje zresztą także dom. Takie symbole są nam potrzebne, bo człowiek ich bardzo potrzebuje. Nie lubi on bowiem żyć w czymś, co przypomina chaos.
Owszem, symbole chaosu są także potrzebne, bo przypominają o tym, że kosmos powstał z chaosu. Symbole chaosu są spotykane na przykład w horrorach, bo chaos symbolizuje przepaść czy potwory, ale człowiek potrzebuje mieć wokół siebie taki punkt, który przypomina mu o pierwszym stworzeniu świata z chaosu, czyli na przykład lubi mieć zapalone światełka, a także swój dom.
Życie po śmierci
Światło symbolizuje także słowo, Boga, niebo i czystość. W tradycji chrześcijańskiej światło jest symbolem miłosierdzia i wiary. Choinkowe światełka przypominają więc nam o miłosierdziu Chrystusa i o tym, że jesteśmy otoczeni jego opieką.
W Święta Bożego Narodzenia nie może nam więc tych światełek zabraknąć. To także symbol światłości wiekuistej i życia po śmierci. Jeśli ktoś interesuje się tematyką życia po śmierci, to światełka na choince będą mu ten temat przypominać. Zresztą tę symbolikę widać także w tym, że wiele osób, które studiują temat życia po śmierci, uwielbiają zapalać świeczki. Zapalają je właśnie po to, aby wprowadzić się w tematykę swoich rozmyślań.
Walka światła z ciemnością
Ciekawy jest także motyw walki światłości z ciemnością. W wielu podaniach, legendach spotykany jest motyw walki jasnowłosego i niebieskookiego bohatera (symbolizującego właśnie światło) z bohaterem czarnowłosym i czarnookim (symbolizującym ciemność).
Bohater o jasnych włosach i niebieskich oczach może także walczyć ze smokiem lub wężem, którzy symbolizują ciemność i chaos. Może on także walczyć też z innymi potworami nocy. Widać więc, że światło ma bogatą symbolikę folklorystyczną i może nastrajać nas właśnie bajkowo. Nie bez powodu motywem wielu filmów świątecznych czy bajek są właśnie uliczne latarnie, które wprowadzają ciepło i świąteczny, bajkowy klimat.
W poszukiwaniu prawdy
Światełka na choince symbolizują także prawdę. Przypominają nam o tym, że wkrótce poznamy prawdę o tym, kim jesteśmy. Ludzie bowiem zapomnieli o tym, że kiedyś byli istotami duchowymi.
Podobno na początku świata ta prawda była dostępna dla wszystkim ludzi, którzy mieli bezpośredni kontakt z Bogiem. Poprzez grzech pierwszego człowieka i bunt aniołów prawda ta stała się niedostępna dla ludzi. Od tego czasu ludzie muszą rodzić się i umierać, ale z czasem rozwój człowieka zaprowadzi go do poznania prawdy o sobie. O tym właśnie przypominają nam światełka na choince.
Bóg jest wśród nas
A oto najważniejsza symbolika światełek. Symbolizują one bowiem Boga. Dlatego światło być musi na Boże Narodzenie. Tego dnia świętujemy przecież narodziny Jezusa Chrystusa, który jest istotą boską z jednej strony, a z drugiej był człowiekiem. Symbolika światełek ma nam przypominać o tym, że Bóg jest z nami i opiekuje się nam.
Opinie
Dodanych opinii: 0
Dodaj pierwszą opinię 🙂
Dodaj opinię