Styl rustykalny - co to za styl?

Styl rustykalny - co to za styl?

Jeśli lubisz prostotę, naturalne materiały, ciepłe kolory, a w dodatku przytulną atmosferę w swoim domu to wnętrze rustykalne jest dla ciebie. Jeśli nie wiesz o nim zbyt wiele, przeczytaj poniższy artykuł, być może stanie się on inspiracją dla stworzenia nowych pomysłów.

Prostota i wyczucie stylu - połączenie tych dwóch rzeczy to najbardziej pożądany, ale i jeden z trudniejszych efektów do uzyskania. Próbują je osiągnąć nie tylko projektanci wnętrz, ale i każdy, kto kiedykolwiek borykał się z umeblowaniem swojego mieszkania lub jakiejkolwiek innej przestrzeni użytkowej.

Mówi się, że istnieje tyle gustów ile ludzi, co w zasadzie można uznać za prawdę. Tym bardziej, że na rynku wnętrzarskim do wyboru są dziesiątki stylów i sposobów wystroju. Często trudno wybrać coś idealnego i wiele osób decyduje się na pomoc specjalisty lub wykorzystuje styl kombinowany.

Co to jest styl rustykalny

Co to w zasadzie jest styl rustykalny i czym się charakteryzuje?

Można by pokusić się o stwierdzenie, że pomieszczenie, umeblowane w ten deseń przypomina nieco wystrój mieszkania dziadków, które większość pamięta ze swojego dzieciństwa. Znajdując się w takim miejscu, każdy powinien poczuć się jak w domu.

Drewniane meble, lniane i bawełniane dodatki, proste, metalowe naczynia to znaki rozpoznawcze. Co dotyczy kolorów, raczej będą one stonowane (krzykliwe, awangardowe wstawki to zdecydowanie nie ten rewir).

Styl rustykalny - przykład wnętrza

Prostota i szczerość

Ze względu na użycie naturalnych materiałów, większość kolorów również pozostanie w swoim pierwotnym odcieniu. Jeśli więc króluje drewno, to zdecydowanie brąz, a także zieleń, biel oraz beż. Kamienna podłoga to również znak rozpoznawczy stylu rustykalnego.

Pastelowy róż i brudna czerwień, odwzorowująca, dla przykładu, surową, ceglaną ścianę sprawdzi się świetnie. Przetarte meble i dodatki mają przypominać lekko zużyty stół, odbite kafelki lub zatartą jodełkę na podłodze.

Myślisz, że firanki to przeżytek? Nie tutaj. Ocieplą wizualnie wnętrze, dodadzą uroku i sprawią, że atmosfera będzie przytulniejsza.

Dodatki to ważny element każdego stylu i choć wielu ich nie zauważa, potrafią diametralnie zmienić odczucia względem danego pomieszczenia. W tym przypadku sprawdzą się gliniane i drewniane figurki, wazy, rzeźby lub inne elementy.

Styl rustykalny to nie tylko natura, ale i prostota. Spożytkuj stare, niepotrzebne przedmioty użytkowe, i wykorzystaj je w swoim wystroju, aby pełniły funkcję dekoracji. Mogą być oryginalne, stare przedmioty, ale doskonale wpasują się również nowe, ale stylizowane na vintage. Słowem wszystko, dzięki czemu czujemy się jak u siebie, wyluzowani, w ciepłym i miłym klimacie.

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z takim wystrojem, wystarczy, że wejdziesz do pomieszczenia, zaprojektowanego w sposób rustykalny, a od razu zrozumiesz, o czym mowa. Konkretne pomieszczenia każdego mieszkania można go dostosować do stylu rustykalnego więc sprawdź, jak to można zrobić.

Rustykalny salon

Zanim jeszcze przejdziemy do konkretnych elementów, wartych uwagi przy projektowaniu salonu jest jeden, bez którego żaden prawdziwy pokój gościnny w stylu rustykalnym obejść się nie może. Tym elementem jest kominek. Jeśli o tym zapomnieć, urok pryśnie.

Nie ważne, z jakiego będzie materiału, choć najlepiej spełni swoją rolę ceglany lub kamienny, koniecznie, z szeroką półką. Kominek to oaza spokoju, centrum ciepła domowego oraz miejsce, przy którym wielogodzinne spotkania z rodziną i przyjaciółmi zamieniają się w prawdziwą, niezapomnianą przygodę. Takiej atmosfery nie jest w stanie zagwarantować żaden inny element wystroju, dlatego to właśnie kominek stał się punktem centralnym.

Styl rustykalny - salon Styl rustykalny - salon


Ściany salonu mogą być pomalowane lub częściowo obłożone cegłami. Świetną jednak alternatywą będą panele. Taki prosty element ociepli wnętrze, przyda spokoju, a w dodatku jego cena zadowoli nawet te osoby, które planują na wystrój mieszkania przeznaczyć mniejszy budżet.

Ci, którzy boją się zbyt dużych zmian oraz naturalnych, brązowych odcieni, mogą zdecydować się na klasyczną biel. To dobry pomysł zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń, optycznie zwiększy ich rozmiar.

Biel to oznaka świeżości. Takie ściany będą dobrym podkładem pod inne rzeczy, które chcesz wyeksponować. To na tyle uniwersalna opcja, że poradzi sobie świetnie nawet w stylu rustykalnym. Pożądaną atmosferę uzyskać można wtedy poprzez dodatki i meble, gdy ściany pozostają białe i rozświetlają pokój. Tutaj przeczytasz więcej o białych ozdobach w kontekście Świąt i choinki.

Styl rustykalny - salon


Kolejnym ciekawym detalem, który odmieni wygląd twojego salonu na zawsze są drewniane belki pod sufitem. Pamiętasz takie w starych, przedwojennych kamienicach?

O to właśnie chodzi!

Najlepiej, aby były one oryginalne, masywne, lekko przestarzałe. Jednak jeśli w twoim mieszkaniu ich nie przewidziano, możesz zamontować stylizowane, dobrane szerokością i kolorem według twoich preferencji.

Rustykalna kuchnia

Synonimem do słowa rustykalny jest słowo naturalny. Rzecz ma się nie tylko do materiałów, naturalne powinny być również same przedmioty. Wnętrze rustykalne ma sprawiać wrażenie żywcem wyjętego sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego ważne jest, aby naczynia, dodatki i inne przedmioty pozostały w jak najmniej zmienionej formie. Doskonałym pomysłem na wystrój kuchni są plecione kosze.

Mogą być to duże skrzynie, mniejsze miski, podwieszane półki i, tak na prawdę,  wszystko inne, co trafia w twój gust. Nadają się przechowywania owoców i warzyw lub przyborów. Dodają uroku i wprowadzają odpowiedni, swojski nastrój.

Dużą rolę odgrywa tekstura. Błyszczące, wygładzone powierzchnie zostawmy stylowi modern. Rustykalność odzwierciedla się w chropowatych blatach, niegeometrycznych kształtach mebli i naczyń. W rustykalnej kuchni powinien znajdować się drewniany stół, im większy tym lepszy. Powierzchnie powinny być proste i twarde. Mowa nie idzie, oczywiście, o tym, żeby siedzieć na pniach, ale proste, drewniane krzesła z półokrągłymi oparciami nadadzą się lepiej niż jakiekolwiek inne.

Zabierz z dworu do mieszkania nieco przyrody. Znalezione na plaży muszle, kamienie o nietypowych kształtach, kawałki drewna, przerobione na świeczki, podstawki lub miski dodadzą jeszcze więcej odpowiedniego nastroju. Rustykalność bowiem to pojednanie z przyrodą w niezmienionej formie.

Warto też udekorować rączki od szafek, zamiast zwykłych świetnie podejdą takie w kształcie liści. Jeśli chcesz być jeszcze bardziej nietuzinkowy, zamów modele rzeźbione na zamówienie. Zamiast metalowego stojaka na noże można użyć drewnianego, gładkie fronty mebli zamienić matowymi w prostą linię, również przypominającymi drewno. Kwestia wzorów w stylu rustykalnym jest kluczowa.

Ważne, aby nie były one zbyt wymyślne, gdyż pstrokate dodatki mogą przytłaczać. Proste linie, naturalne wzory to klucz do sukcesu. Ma być przejrzyście i nieskomplikowanie.

Styl rustykalny męskie ma imię

Delikatne, kobiece dodatki, opływowe kształty, drobne wstawki to zdecydowanie nie to, co kojarzyć się powinno ze stylem rustykalnym.

Meble i inne elementy, używane do wystroju raczej są masywne, ciężkie, stare, często nieporęczne, kanciaste lub nierówne, zdarte, a nawet nadłamane. Zdecydowanie mało w tym kobiecości, ale taki właśnie jest ten styl. Dopieszczone i ustawione z dokładnością co do milimetra ozdoby nie mają nic wspólnego z rustykalnością. Zamiast kulistych i asymetrycznych kształtów raczej geometryzm, choć niekontrolowany. Tutaj pojawia się spontaniczność, poczucie bezładu, ale kameralne. Rustykalność to zacisze, choć trochę niezdarne, jednak intymne i czarujące.

Jak było wspomniane wyżej, drewno na ogół jest podstawowym materiałem wystroju wnętrza rustykalnego. Co dotyczy koloru i formy, zasada jest taka, że im mniej ingerencji, tym lepiej.

Styl rustykalny przyjazny domownikom


Najbardziej naturalnie będzie prezentować się niefarbowane, nieszlifowane drewno. Stara szkatułka, miska, podniszczona półka. Nierówności oraz zadrapania tylko dodadzą uroku. Jednak nie warto z drewnem przesadzać, bo wtedy może się wydać zbyt toporne i przytłaczające.

Najlepiej, gdy jest tylko scenerią, na której tle rozmieszcza się bardziej jaskrawe, jasne dodatki. Żółty, obity bawełną fotel lub poduszki w niecodzienne wzory sprawią, że wnętrze będzie weselsze. Jeśli lubisz kolorowe drewno, nie powstrzymuj się, aby je pomalować. Jednak naturalność to podstawowa zasada rustykalnego salonu i stuprocentowa gwarancja pełnego wdzięku czasu, spędzonego w takiej oprawie.

Zdarza się, że rustykalne wnętrza mają nieco bardziej elegancki wygląd. Styl ten niekiedy spotyka się z vintage i razem tworzą coś, co nazwać można wyszukaną prostotą.

Niektórzy inwestują w skórzane meble, jak fotele, czy kanapy. Pojawiają się eleganckie żyrandole, dębowe stoły z rzeźbionymi nogami lub pozłacane elementy, jak ramy do obrazów lub klamki do szafek i drzwi.

Są też tacy, którzy inwestują w skóry zwierzęce, wieszane na ścianach lub przy kominku. Futra takie kiedyś używane były w krajach wschodnich po to, aby ocieplić ściany i tym samym wnętrze pokoju. Obecnie jednak pełnią funkcję czysto dekoracyjną i przyznać trzeba, że spełniają swoje zadanie. Jeśli naturalne skóry nie są dla ciebie, możesz nabyć ich ekologiczną wersję, która wygląda równie efektownie.

Jeśli natura, to natura!

Postaraj się, aby takie rzeczy, jak koc na kanapę były wykonane z lnu lub prawdziwej bawełny. Szerokie zszycia, wyblakły kolor tapicerki lub dodatków tylko dodadzą uroku.

Wbrew temu, co można by pomyśleć, metal wcale nie jest wrogiem wystrojów rustykalnych. Wręcz przeciwnie! Ważne jest tylko, aby był to metal matowy, gdyż wszelkie świecidełka w tym wypadku odpadają.

Stare części maszyn, miedziana waza, niektóre elementy mebli, jak uchwyty czy brzegi wykonane z matowego metalu będą nie tylko praktyczne, ale i z klasą. Nie zaszkodzi także odrobina rdzy. Może nawet pomóc. Rdza, stare ołowiane, lekko obdarte z emalii elementy wystroju wprowadzą każdego gościa w stan błogości. I choć nie muszą być one praktyczne, wpływają na wizualne postrzegania pomieszczenia.

Podsumowanie

Cechą szczególną stylu rustykalnego jest to, że elementem go tworzącym może być praktycznie każdy, napotkany przedmiot. Zarówno drewniane wiadro, jak i szklany wazon, ładnie prezentująca się gałązka lub stare, nieużywane, zakurzone żelazko dopasują się doskonale do każdego wnętrza. Poczucie przypadkowości i artystyczny nieład, takie właśnie powinno być rustykalne wnętrze.

Aby każdy, kto się w nim znajdzie, nie czuł się jak w pałacu, a jak w swoim własnym domu. Nieprzymuszona atmosfera pozwala sprawić wrażenie przytulnego miejsca, nawet, jeśli znajdujemy się w nim pierwszy raz w życiu. Mimo to wydaje się dziwnie znajome.

Opinie

0.00

Dodanych opinii: 0
5
4
3
2
1

Dodaj pierwszą opinię 🙂

Dodaj opinię

Styl rustykalny - co to za styl?

POLECANE WPISY

Jak ubrać choinkę na Boże Narodzenie 2024

Jak ubrać choinkę na Boże Narodzenie 2024

Boże Narodzenie jest nierozerwalnie związane z choinką. Prezentujemy 10 pomysłów jak ubrać choinkę w 2024 roku.

09-10-2024
Choinka w stylu glamour

Choinka w stylu glamour

Dlaczego choinka w stylu glamour to dobry pomysł w 2024 roku.

15-11-2024
Bombki choinkowe nowości - video

Bombki choinkowe nowości - video

Prezentacje video bombek choinkowych szklanych.

06-11-2024
Bombki choinkowe - nowości 2024

Bombki choinkowe - nowości 2024

Zobacz nasze szklane bombki choinkowe - nowości 2024 🙂

09-10-2024
Bombki na choinkę - jakie wybrać w 2024

Bombki na choinkę - jakie wybrać w 2024

Jakie bombki na choinkę wybrać w 2024 roku? Dowiedz się od czego zacząć wybór bombek, i jak sprawić aby Twoja choinka zachwyciła wszystkich.

20-09-2024
Co oznacza symbol Anioła - analiza i przykłady

Co oznacza symbol Anioła - analiza i przykłady

Anioł to symbol o wielowarstwowym znaczeniu, który pojawia się w różnych kulturach, religiach i tradycjach na całym świecie.

12-08-2024
Jak malujemy figurki aniołów

Jak malujemy figurki aniołów

Jak powstają nasze anioły. Kilka chwil z życia naszych figurek aniołów. Zobacz filmy.

10-05-2024
Anioł Stróż - kim jest ten anioł?

Anioł Stróż - kim jest ten anioł?

Kim jest Anioł Stróż - w religii i w co wierzymy.

08-03-2024
Hygge - styl wnętrz czy filozofia?

Hygge - styl wnętrz czy filozofia?

Czy wiesz czym jest Hygge?

08-03-2024
Anioł na prezent dla kobiety - 5 powodów dlaczego warto

Anioł na prezent dla kobiety - 5 powodów dlaczego warto

Dlaczego anioł to dobry pomysł na prezent dla kobiety - sprawdź 5 powodów.

15-02-2024
Ciekawe pomysły na prezent świąteczny

Ciekawe pomysły na prezent świąteczny

Najciekawsze pomysły na prezenty świąteczne.

30-11-2023
Dlaczego bombki szklane dekorowane są takie piękne

Dlaczego bombki szklane dekorowane są takie piękne

Dlaczego szklane bombki dekorowane są takie piękne.

29-11-2023